facebook.com
instagram.com
youtube.com

Новини

Олег Пендзин: «В ситуації із звільненням Смолія і поведінка, і рішення президента є зрозумілими»

03.07.2020

 

Курс долара на міжбанку вже був 27,18 грн., за минулу добу він виріс на 40 коп. Євро зміцнилося на понад 60 коп. Причина падіння курсу гривні – новина про можливу відставку голови Нацбанку Якова Смолія. Про наслідки такої ротації для кишені українців своєю думкою поділиться гість студії «Доброго ранку, Країно!» Олег Пендзин – економіст.

«Яків Смолій дійсно є людина глибоко професійна. Він максимально неконфліктний, він завжди намагався шукати якісь компроміси при вирішенні тих чи інших питань. Але, тим не менше, він займав досить жорстку позицію в межах НБУ. Тобто він як професіонал абсолютно людина на своєму місці. В той же давайте будемо абсолютно об’єктивними. В нас новий президент, і вся політична відповідальність за те, що відбувається в країні, покладена на нього. Він несе відповідальність і за майбутнє, і за економічний розвиток, і за соціальний розвиток людей. Тобто в дійсності він підбирає команду, яка відповідає його баченню того курсу, який має бути. І якщо ми ретроспективно подивимося на діяльність наших президентів за всі періоди незалежності України, то перше, що робили президенти, вони вибудовували ту вертикаль, одним з елементів якої обов’язково був голова правління Національного банку. Це абсолютно нормальне явище. Це відповідальність політична цих людей, і вони вправі підбирати на ті чи інші посади тих людей, кого вони вважають за потрібне. Тобто тут я не бачу жодних питань. Так що в даній ситуації і поведінка, і рішення президента є зрозумілими. Тим більше зауважте, повністю витримана конституційна процедура. Пан Смолій подав заяву за власним бажанням, тобто формально ми бачили дотримання всіх необхідних процедур. Верховна Рада буде приймати належне рішення після подання президента як реакції на заяву про звільнення. Тобто то тут все витримано.

Що стосується тих умов, в яких ми зараз опинилися. Голова правління НБУ це є людина, яка практично одноосібно визначає валютно-курсову політику держави. В силу того, що в Нацбанку є валютні резерви, а загальний обсяг торгів в Україні щоденних є достатньо невеликим, то своїми інтервенціями НБУ може абсолютно спокійно формувати той чи інший курс. Нацбанк пропонує по своєму курсу, і встановлюючи курс свого продажу, він, по суті, формує ринок під ту цифру. Вчора для того, щоб стримати ріст валютного курсу, НБУ продав на міжбанківських аукціонах 250 млн. доларів. Тобто він пригасив ринок, і ми сьогодні маємо на 30, не 50, а ту цифру, яка відповідає невеличким коливанням курсу, до яких ми з вами звикли.

Що нам чекати в даній ситуації? Коли ми говоримо про курс, який закладений в державний бюджет – 29,5… До речі, минулого року також був закладений курс 29,4, фактично був 25, бюджет недоотримав до 100 млрд. грн. доходів від податку на додану вартість по імпорту, і були інші наслідки для економіки».