facebook.com
instagram.com
youtube.com

Новини

Ніна Южаніна: «Національний банк допоміг вистояти країні в останні місяці, коли тиск на нього чинився з усіх боків»

03.07.2020

 

Сьогодні народні депутати можуть розглянути відставку глави Національного банку Якова Смолія, відповідне подання вніс напередодні до Ради президент Володимир Зеленський. Ти часом в офісі на Банковій повідомили: глава держави вже шукає заміну Смолію і встиг провести кілька консультація із керівництвом НБУ щодо кандидатури нового очільника Центробанку. Про те, чи підтримають депутати звільнення Якова Смолія і до чого це може призвести, обговорюватимемо з гостею студії «Доброго ранку, Країно!» Мар’яною Безуглою – народним депутатом, фракція «Слуга народу», та Ніною Южаніною – народний депутат, фракція «Європейська солідарність».

Ваша особиста точку зору – не має бути Якова Смолія на місці очільника національного регулятора?

Мар’яна Безугла: Я більше стараюсь у всіх сферах акцентуватись не стільки на персоналії, а на системний розвиток, акт званий інституційний розвиток і набування спроможностей. Що це значить? Це значить, що система має бути побудована і врегульована так, що зміни певних очільників, кандидатур не мають критично впливати на стабільність системи. Крім того, ті очільники і ті, хто потрапляє на керівні посади, мають проходити таку фільтрацію, що апріорі будуть схожими один на одного. Це ідеальна модель. Відповідно в своїй ідеальній особистій моделі роботи я цього і дотримуюсь.

Тобто можна Смолія міняти, бо це не буде впливати на ситуацію?

Мар’яна Безугла: А це друга історія. А чи у нас таким чином побудована країна? Звісно, що ні. У нас дуже багато так званого ручного режиму і навіть ще більш так званого телефонного права тощо. Тому у нас інституції ще не настільки незалежні від персоналій. Але якраз НБУ виглядає таким, що має бути доволі-таки незалежним не тільки в своїй діяльності, але і незалежним інстуціонально. Не думаю, що зміна кандидатури прямо негативно повпливає на систему, але звісно і може і повпливає на певну політику роботи цієї організації.

Ви натиснете сьогодні кнопку?

Мар’яна Безугла: Так.

То яка ж у вас претензія до глави НБУ?

Мар’яна Безугла: Дивіться, комітет підтримав відставку. Я в своїй діяльності в силу того, що не можна осягнути неосяжне, тут я довіряю колегам. Якщо вони підтримали його відставку, ще додаткова провівши і ще збираючись провести консультації, швидше за все я їх підтримаю.

А «Європейська солідарність» не підтримає цю позицію щодо звільнення Смолія?

Ніна Южаніна: Хотіла би повідомити колезі, що треба інколи заходити до нас на засідання комітету і подивитись, як відбувається обговорення будь-яких питань. Вчора було позачергове засідання комітету за дорученням Разумкова, яке було проведене одразу після засідання ВР. Коли запропонував голова комітету обговорити проект постанови – всі мовчали. Коли я почала розповідати, що якраз намагання в ручному режимі регулювати діяльність НБУ і застосовувати телефонне право до голови НБУ зіграло ключову роль у прийнятті рішення головою НБУ. Ви говорите, що інституції мають бути спроможні і ця інституціональна спроможність має забезпечувати стабільність роботи – очевидно. Саме на це і була спрямована і побудована вся робота попередніх п’яти років, яка в попередній постанові, яку готував і також підтримав комітет, була піддана нищівний критиці. І це робили люди, які абсолютно далекі з професійної точки зору від якраз основ інституціональної спроможності Національного банку.

Я раніше думала, що молоді люди, які зараз працюють в залі, можливо, просто ще не мають досвіду, можливо, не мають інформації, зараз я впевнена: це спрямована їхня позиція на руйнування всіх тих, хоча і слабких, інституційних основ, які побудувала попередня влада. Далеко підемо, друзі, з вами. Як можна говорити, коли вчора ми мали можливість прочитати заяви всіх наших партнерів, кредиторів, друзів, які допомагають вистояти нашій країні в цей складний час з врахуванням тієї кризи – економічної, фінансової, яка склалася з вересня минулого року не від коронавірусу зовсім. І зараз вони зробили гучні заяви, що це перший дзвіночок. Що якщо буде задоволена заява, я впевнена, ви отримали перший і останній транш. Ви говорите, що треба підбирати такого керівника, як був Смолій. Смолій працює зовсім недовго. Ви всі вирішили, що людина, яка веде себе толерантно, яка не встряє ні в які політичні баталії, не заслуговую бути головою НБУ. На жаль, звісно, «Європейська солідарність» не може підтримувати такі рішення. Адже ми точно не за персону воюємо. Ми говоримо про те, що саме Національний банк допоміг вистояти країні в ці останні місяці, коли тиск на НБУ чинився просто з усіх боків. І притому такої низької, непрофесійної якості.