facebook.com
instagram.com
youtube.com

Новини

Марія Іонова: «Ми не перший раз чуємо від «слуг народу», що вони слуги президента, а не народу»

01.07.2020

 

Ключовий показник при виборі кандидатури міністра – його професіоналізм, зазначив прем’єр Денис Шмигаль в інтерв’ю «Бі-Бі-Сі Україна», коментуючи призначення Сергія Шкарлета очільником Міносвіти. В.о. міністра його призначили минулого тижня в обхід голосування Ради нібито з подачі президента. В інтерв’ю Шмигаль наголосив, що має демократичний стиль роботи, тому не веде інтриг і не створює сфер впливу. А ще заявив: президент на нього ніколи не тиснув. Про такий кадровий підхід і не тільки говоритимемо з гостем студії «Доброго ранку, Країно!» Арсенієм Пушкаренком – народним депутатом, фракція «Слуга народу», та Марією Іоновою – народний депутат, фракція «Європейська солідарність».

Як ви оцінюєте таку позицію прем’єра Дениса Шмигаля про те, що президент не тисне, але з ним таки обговорюють кадрові питання?

Арсеній Пушкаренко: Нормальна позиція, тому що президент є гарантом Конституції, це перше. Друге, на сьогоднішній день ми розуміємо, що політична відповідальність, і всіх нас до влади – і монобільшість, і весь Кабмін – привів фактично особисто Володимир Зеленський. Тому звичайно, що він має політичне право, він має моральне право брати участь у співбесідах, які проводить прем’єр-міністр, формувати команду. Тому що політично передусім він несе відповідальність за те, що відбувається. А ми є його команда, і ми його команда у ВР, а пан прем’єр-міністр разом з міністрами – його команда в уряді. Тому це нормально, коли президент бере участь у політичному житті країни і також когось пропонує або разом з прем’єр-міністром з кимось співбесіди проводять і дивляться, радяться і т.д.

Шкарлет – це призначення по лінії президента? Де в цій історії Денис Шмигаль?

Арсеній Пушкаренко: Ви знаєте, вперше в Україні склалася унікальна ситуація. Коли немає з одного боку Банкової, яка тягне в свій бік, з іншого боку немає Кабінету міністрів, який тягне в свою сторону. Свого часу Леонід Кучма міняв прем’єрів, вони навіть рік не працювали, як рукавички. Йому здавалося, що це його можливі опоненти на президентських виборах. Так само ми пам’ятаємо, коли Віктор Ющенко, Юлія Тимошенко – те саме відбувалося. Тому це нормально, коли всі працюють однією командою, і немає оцього перетягування. Я вважаю, що коли і президент, і прем’єр-міністр, і голова ВР дивляться в одному напрямку, вся одна команда, це набагато краще.

Часто депутати з фракції «ЄС» кажуть про те, що відповідальність за ситуацію в країні виключно на президенті Зеленському.

Марія Іонова: У нас президент – він і президент, він і прем’єр, він і міністр освіти, він дзвонить і главам банків, він вирішує питання і доріг, і далекобійників. Мені насправді дуже прикро, тому що у нас парламентсько-президентська республіка і у президента конституційні його повноваження – зовнішня політика і оборонна політика. Хотілося б, щоб він все-таки зайнявся тими своїми двома основними напрямками. Але ж ми не перший раз чуємо від «слуг народу», що вони команда, слуги президента, а не народу. Це така їхня позиція.

Якщо президент відповідальний за все, то чи можемо ми нарікати, що певні кадрові рішення приймаються на Банковій, а не на Грушевського?

Марія Іонова: А чому певні рішення, хіба не всі рішення приймаються на Банковій? Ми всі побачили, як президент вибирає всіх міністрів, як він затверджує, як він міняє. Розумієте, може, дійсно, проблема в тому, що і в попередньому уряді, і у дійсному уряді є також професійні люди, але, на жаль, вони не приймають рішення, вони все одно всі залежать від президента Зеленського. Мені здається, з такою Конституцією і після революції гідності в нас в принципі це вперше, тому не треба згадувати минуле. Я би все ж таки повернулася до тих декларацій, до тих обіцянок, коли говорили, що ми – нова політична сила, в нас нові підходи, ми такі європейські, ми дуже міжнародні. Треба повернутися просто до своїх обіцянок і почати їх виконувати, а не залежати тільки від однієї людини.