facebook.com
instagram.com
youtube.com

Новини

Андрій Гарбузюк: «Загалом на ринку будівництва гарні тенденції»

05.06.2020

Автомобільні дороги, школи, дитячі садки, спорткомплекси, а тепер ще й гуртожитки планують включити до національного проекту «Велике будівництво». Таку ідею запропонував президент Володимир Зеленський За цією програмою здати в експлуатацію всі навчальні заклади мають до 1 вересня, та основна частина проекту це будівництво та ремонт доріг, при карантині його не зупиняли. Нинішню ситуацію в галузі будівництва в країні, обговорюватимемо з гостями студії «Доброго ранку, Країно!» Віктором Лещинським – головою Національного експертно-будівельного альянсу України та Андрієм Гарбузюком – співзасновником Гостомель Residence.

Що змінилося в будівельній галузі за час карантину?

Віктор Лещинський: За час пандемії насправді будівельний ринок не так дуже і просів, як відповідно до економічної кризи в цілому. Тобто лише сегмент приватного будівництва, яке будується за кошти інвесторів, яке будується для продажу і реалізації на ринку нерухомості, цей ринок просів, тому що саме той інвестор, котрий вніс і купував це майно, він залишився вдома, він став у невизначену ситуацію з отриманням своєї заробітної платні або свого бізнесу. Тобто цей сегмент провалився, і він ще буде не один місяць або навіть рік в роздумах, купляти чи не купляти майно. Але завжди пандемія або така ситуація спричиняє більш жорстке акумулювання ринку, і виживають найправильніші фірми. Будівництво це довгі гроші, і насправді ті будівництва, котрі ведуться відповідно до регламентних робіт, з правильними документами, їм винайшовся такий час для того, щоб насправді відірватися від сірих забудовників і показати інвестору, що будівництво не зупиняється, будівництво йде.

А яка ситуація в приватному будівництві, та чого чекати далі з огляду на поступове скасування жорстких карантинних обмежень?

Андрій Гарбузюк: Сьогодні ми спостерігаємо на ринку хороші тенденції. Звичайно, в середині березня люди не знали взагалі, куди далі рухається світ. Звичайно, були дуже серйозні умови невизначеності, і люди приберегли гроші і перестали купувати. Звичайно, інерція якась була, і ще до кінця березня продажі були. Найбільше просідання було в першій половині квітня, менше почали купувати, але все одно купували. Вже в кінці травня ринок виходив на докарантинні показники. Докарантинні – тут мається на увазі січня-лютого. Але все одно в січні-лютому навіть до карантину ринок не був такий, як був раніше.

Ринок трошки впав порівняно з минулими роками. Але загалом зараз є хороші тенденції. Такий є відкладений попит, і покупці пожвавлюються. І звичайно, продажі впали в тих, хто себе невпевнено почував, в кого не було фінансової подушки, в кого були якісь питання з документами, той, хто в карантин зупинився. Ті забудовники, які не зупинилися і які продовжували працювати незважаючи ні на що, незважаючи на те, що люди десь перестали платити, на якість розтермінування, незважаючи на те, що були питання з поставками будівельних матеріалів, неможливо ніде було відремонтувати техніку. Але ті, хто працював, ті і зараз працюють і перші виходять з карантину і перші виходять з кризи. І люди надають перевагу їм. І особливо важливо, що зараз люди не хочуть купувати вже просте житло, просто як комірка десь. Звичайно, важливо, яка концепція самого житлового комплексу. І в такій жорсткій конкуренції виграють житлові комплекси, які створені для людей – з простором прибудинковим, з терасами.